Jak wyjść z długów i zarobić pieniądze - Sprawdzone i skuteczne metody

Jak wyjść z długów i zarobić pieniądze – sprawdzone i skuteczne metody wyjścia z długów. Jak się pozbyć długów komorniczych. Pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z pętli zadłużenia. Jak zarobić pieniądze, zarabianie przez internet.

Artykuł ekspercki

Zanim skorzystasz z firmy i pożyczki pozabankowej

pozyczki

Chcesz skorzystać z oferty firmy pożyczkowej? Niezależnie od tego czy będzie to pożyczka krótkoterminowa czy długoterminowa na raty, pamiętaj o kilku zasadach bezpiecznego pożyczania. Dotyczy to nie tylko wyboru firmy, z usług której zamierzasz skorzystać, ale również pozwala na uniknięcie pułapki zadłużeniowej.

Jeżeli starałeś się o pożyczkę w banku, a bank odmówił jej udzielenia, to z pewnością miał ku temu powody. Czy w takim razie bezpiecznym jest szukanie firm pożyczkowych i korzystanie z takiej pożyczki? Po pierwsze taka pożyczka jest znacznie droższa niż bankowa, a po drugie, musisz mieć absolutną pewność, że będziesz miał z czego ją spłacić.

Zanim wybierzesz firmę pożyczkową

Zanim wybierzesz ofertę konkretnej firmy pożyczkowej i podpiszesz z nią umowę, sprawdź pożyczkodawcę oraz oferowane przez niego usługi. Można to zrobić na wiele sposobów, chociażby korzystając z pomocy internetu. W ten sposób wyeliminujesz podmioty, nie podlegające żadnemu nadzorowi oraz te, które mają negatywne opinie.

Uważaj w szczególności na „pseudo firmy pożyczkowe”, które podszywają się pod serwisy pożyczek społecznościowych, a których głównym zamierzeniem jest „wyciągnięcie” pieniędzy za drogie połączenia telefoniczne premium. Koszt takiej rozmowy może wynieść nawet 7.69 zł za minutę! Dlatego tak ważne jest przeczytanie regulaminu takiego serwisu, zanim zdecydujesz się na akceptację warunków korzystania z jego usług.

Zastanów się dwa razy nad pożyczką, jeżeli pożyczkodawca wymaga wizyty u notariusza i przeniesienia własności nieruchomości. Zanim podpiszesz umowę dokładnie ją przeczytaj, bo możesz stracić przedmiot zabezpieczenia!

Na stronie KNF (www.knf.gov.pl) znajdziesz listę podmiotów, które są objęte nadzorem finansowym oraz rejestr podmiotów podejrzanych o prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia.

Koszty całkowite pożyczki

Kolejnym krokiem, po sprawdzeniu firmy, jest zapoznanie się z CAŁKOWITYMI kosztami pożyczki. Są to wszystkie koszty, które będziesz musiał zapłacić, aby pożyczkę otrzymać.

A oprocentowanie nominalne nie jest jedynym kosztem pożyczki. Obecnie (lipiec 2017) kredyty i pożyczki nie mogą być oprocentowane wyżej niż 10 proc. (maksymalnie czterokrotność stopy lombardowej NBP). Ograniczenie oprocentowania nominalnego oczywiście obowiązuje nie tylko firmy pożyczkowe, ale również banki i SKOK-i.

Poza odsetkami od pożyczki, dochodzą również inne koszty. Najczęściej naliczane są: prowizje, opłaty przygotowawcze, opłaty administracyjne, opłaty doradcze (!) oraz ubezpieczenie. Opłata za rozpatrzenie wniosku może być pobrana przez firmę, ale jeżeli odmówi udzielania pożyczki, to MUSI opłatę zwrócić. Nawiasem mówiąc, jeżeli firma pożyczkowa taką opłatę wymaga, to powinniśmy zrezygnować z jej usług.

Każdy podmiot, który udziela nam pożyczki, jest zobowiązany przez prawo do poinformowania nas o wszelkich kosztach związanych z pożyczką oraz musi podać wysokość RRSO.

Nie bójmy się pytać, a nawet żądać jasnych odpowiedzi dotyczących pożyczki

Ostatnim etapem jest zapoznania się, i to bardzo dokładnie, z zapisami umowy. Niestety niewiele osób czyta umowy i regulaminy przed złożeniem podpisu. W umowie zwracamy uwagę na: oprocentowanie pożyczki, dodatkowe opłaty, RRSO, wymagane zabezpieczenia i koszty związane z obsługą zadłużenia.

Jeżeli jakakolwiek kwestia jest niezrozumiała, zapytaj i poproś o wyjaśnienia. Jeżeli firma nie potrafi lub co gorsza, nie chce udzielić precyzyjnych odpowiedzi, to zrezygnuj z jej usług! Nie musisz podpisywać natychmiast umowy, możesz się z nią zapoznać online (w przypadku firm pożyczkowych internetowych) lub poproś o jej wydanie do domu.

Jeżeli nie masz żadnych wątpliwości co do firmy pożyczkowej, warunków umowy oraz własnych możliwości finansowych co do jej uregulowania w terminie, możesz ją podpisać.

A co zrobić, kiedy pożyczyłeś, ale na drugi dzień się rozmyśliłeś? Sprawa nie jest przegrana: na odstąpienie od umowy masz 14 dni od dnia podpisania umowy.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez investpuls.pl. Znajdziesz wszystko to, co potrzebujesz w dziedzinie finansów.

1 Comment

  1. Zgadzam się z Panią. Edukacja finansowa w Polsce wciąż kuleje. Należałoby ją wdrażać od najmłodszych lat, wtedy moglibyśmy obserwować skutki, właśnie w postaci braku popytu na oszustwa.

Leave a Reply

Why ask?

Theme by Anders Norén